Головна » Статті » Програмні засоби

Правильний вибір пошукової системи — запорука ефективності пошуку в Інтернеті

Перефразувавши відомий вислів на сучасний лад, можна сказати, що всі дороги ведуть в Інтернет. Чому? Тому що саме тут можна знайти відповідь на всі свої питання. І кожен, хто звертається до послуг світового павутиння шукає в першу чергу інформацію: відео -, аудіо -, фото- чи текстову інформацію. Саме на ці пошуки ми витрачаємо значну частину свого дорогоцінного часу, тож закономірно, нам хочеться зменшити його витрати на пошук і збільшити на вивчення чи перегляд потрібної інформації. Способів отримати необхідні дані є багато: енциклопедії он-лайн, розсилки на теми, що вас цікавлять, спілкування на цю тему із відвідувачами форумів, які розуміються на цьому питанні.  Однак можна використати найбільш універсальний спосіб здобуття інформації — це знайти її за допомогою пошукових систем, які є основною ланкою всесвітньої мережі Інтернет. Без багатьох звичних сьогодні пошукових систем, таких, як Yandex, Google, Yahoo, користування мережею нагадувало б напевно блукання у темряві.



Важливість пошукових систем неможливо переоцінити, адже саме вони для мільйонів людей є стартовою сторінкою, з якої починається нескінченна подорож до різноманітних ресурсів мережі.

Однак ефективність у всіх різна: хтось знаходить інформацію миттєво, іншому на це треба витратити багато часу, а комусь взагалі нічого не вдається знайти. Чому так відбувається? Труднощі полягають у тому, що треба знати де саме, за допомогою чого і як треба шукати в Інтернеті. У цій статті ми розповімо, як найоптимальніше проводити пошук в Інтернеті, які пошукові системи для цього існують, окрім уже всім відомих.

Саме з них і розпочнемо. Якщо ви — Інтернет-користувач і маєте адресу якоїсь пошукової системи, то це ще не означає, що ви вмієте нею користуватися. Від того, як ви сформулювали пошуковий запит, прямо залежатиме точність результату, якого ви очікуєте. До прикладу, якщо вам потрібно зібрати інформацію для курсової роботи, не варто вводити її тему слово в слово, особливо якщо це вузько спеціалізована тема. Набагато ціннішу інформацію ви знайдете, якщо підберете основні слова по темі, тобто слова, що систематично будуть використовуватися у вашій роботі.

Якщо вам потрібна інструкція для авто-магнітоли, то, вкажіть номер моделі, і отримаєте велику кількість сайтів, які пропонують її придбати. Далі, щоб відібрати непотрібні посилання, використайте функцію пошуку в знайденому або виключіть з пошуку деякі слова. Майже кожна пошукова система  має функцію розширеного пошуку, що допомагає відсіяти непотрібні результати. Корисним може стати пошук нещодавно обновлюваних сторінок, на певних сайтах, зазначеної вами доменної зони, або на потрібній вам мові.

Час, який ви витрачаєте на пошук, можна істотно зменшити, якщо використати синтаксичну мову запитів. Тут пошуковик має свої особливості. Наприклад, на Яндексі буде не зайвим використовувати такі способи:
• Між необхідними словами, які використовуються в одному реченні на сторінці, поставте символ &
• Щоб пошукова система виключала якесь слово з пошуку, додайте його до запиту, перед ним набравши символи ~~
• Щоб знайти сторінки хоча б із одним ключовим словом, розділіть їх символом |
• Знак оклику перед словом допоможе знайти його саме у такій зазначеній формі.

Пошукова система Google теж має свої секрети:
• Щоб знайти інформацію тільки на одному конкретному сайті, введіть у поле запиту перед його адресою слово site і поставте двокрапку, наприклад, site:http://it-s.at.ua).
• Шукаючи фразу, яка має бути повністю вказана на сторінці, візьміть її в лапки.
• Щоб пошукова система обминала якесь слово у результатах пошуку, введіть його до запиту, набравши перед ним знак мінус.

Ці найпростіші пункти допоможуть зробити пошук в Інтернеті ефективнішим. Якщо ж вам потрібен максимальний результат, то варто детальніше ознайомитися з особливостями синтаксису мови запитів у довідковій системі пошуковика, якому ви надаєте перевагу.

Google і Yandex й справді незамінні інструменти для пошуку в світовому павутинні,адже роблять пошук дуже точним, гнучким і зручним. Але, окрім них, право на існування мають й альтернативні пошукові системи. Вони можуть індексувати меншу кількість сторінок, методи підбору ресурсів у них можуть бути суперечливими, проте у них є одна суттєва перевага — вони гарантують новий підхід, відмінний від звичних стандартів. Оскільки альтернативні пошукові системи використовують інший метод підбору ресурсів за запитом, результат пошуку буде відрізнятися від знайденого поширеними пошуковими системами. Тож, якщо довгі пошуки за допомогою відомих сервісів не дали потрібного результату, треба змінити тактику, спробувати інші методи, використавши альтернативні пошукові системи. Найчастіше альтернативні пошуковики беруть за основу один чи навіть кілька списків з джерелами, що їх вже знайшли Google, Yahoo та інші великі системи. Тоді вони фільтрують результати, відбирають найкращі і візуалізують, щоб посилити сприйняття, за допомогою діаграм, карт сайтів і т.д.

Автори альтернативних пошуковиків деколи так захоплюються створенням нових універсальних інтерфейсів, що, іноді важко впізнати у web-сторінці пошукову систему. Але це і є пошукові системи., хоча на перший погляд незвичні і дивні…

Пошукова система FindSounds.com знаходить звуки.

Ресурс дуже корисний для тих, хто перебуває у творчому пошуку, адже дозволяє знайти звукові файли різних форматів - mp3, au, wav, aiff. У базі даних є найрізноманітніші звуки — крики людей, тварин, дзижчання комах, скрегіт машин, дзвін, стукіт, звук сирени, вибухи, стрілянина, звуки води тощо. Файли обираються за різними критеріями, наприклад, за розміром, наявністю одного чи двох каналів звучання (стерео/моно), розрядністю звучання та частотою дискретизації. У результатах пошуку ресурс окрім посилань на знайдені файли, дає їх основні характеристики, показує також графік амплітуди звуку.

Базу звукових ефектів FindSounds можна використовувати у різних сферах: у розробці комп'ютерних ігор та інших додатків, у створенні презентацій і кліпів. Пошуковик може знадобитися тим, хто створює web-графіку і бажає урізноманітнити сайт, різними звуками елементів навігації супроводжуючи сторінок.

Gnod.net - підбирає книги, музику та фільми на будь-який смак

Коли людина хоче послухати якусь нову музику, почитати нову книгу, чи переглянути фільм, вона, зазвичай, запитує поради друзів, колег чи знайомих, котрі мають для неї авторитет. Багато хто й справді щедро ділиться своїми враженнями, однак щось із того ми вже читали і бачили, інше не підходить нам за жанром і тематикою, а щось взагалі не відповідає інтелектуальним, моральним та естетичним смакам.   

Один з найкращих способів отримати бажане в Інтернеті — вдатися до послуг спеціального пошуковика, який створений саме для цього. Наприклад, gnod.net. Коли вам захочеться послухати нових виконавців, але часу не вистачає, та й назву композицій ви не пам’ятаєте, достатньо буде вказати кілька імен музичних виконавців і ресурс проведе аналіз за стилем серед інших груп та видасть вам підібраний готовий варіант групи або співака, які вам теж мають сподобатись.

Сервіс використовує у своїй роботі кілька баз даних: музичні виконавці, фільми, книги, люди.. Таким чином, він об’єднав в одному чотири пошуковики: Gnod Books, Gnod Music, Gnod Movies і Flork. Останній з них, Flork являє собою соціальний експеримент із виявлення людей, яким цікаво було б поспілкуватися один з одним.

Попрацювавши певний час із  цим пошуковим агентом, можна з впевненістю сказати, що gnod.net й справді дає корисні, правильні поради і рідко помиляється.

Alldll.net — шукає файли бібліотек.

Можете відразу додати в закладки цю пошукову систему, оскільки рано чи пізно вона вам обов'язково знадобиться. Багатьом з нам доводилося мати справу з такою проблемою, як відсутність в системі бібліотеки dll. Через це ігри чи програми не запускаються, а на екрані спливає "Couldn't find *****. Dll". Виправити ситуацію цілком можливо — достатньо знайти в Інтернеті файл, якого не вистачає, завантажити його і скопіювати в директорію тієї програми, яка відмовляється запускатися, або в папку .. WINDOWSsystem32 ... Ресурс www.alldll.net — це пошукова база даних за найбільш популярними бібліотеками dll. Файли розподілені за алфавітом, існує функція пошуку. Потрібний файл можна знайти, навіть коли вам відома приблизна назва бібліотеки. Вже розпочавши вводити текст, у нижній частині сторінки ви побачите  великий список файлів, що починаються на ті літери, які ви встигли набрати.

Medpoisk.ru — ресурс пошуку медичних даних

Medpoisk.ru — це універсальна пошукова система, створена для пошуку інформації тільки на медичних сайтах. Вона безумовно стане у пригоді медикам, лікарям, а також усім, кому потрібна відповідь на питання, пов’язані із медичною сферою. І хоч Medpoisk.ru використовує дані пошуку Google, це аж ніяк не применшує її цінність.

Пошукова система легко підкаже метод лікування та діагностики того чи іншого захворювання, симптоматику, показання і протипоказання тих чи інших ліків тощо. Ресурс має також функцію біржі праці, що дозволяє використовувати його для пошуку роботи у галузі медицини. Також він містить каталог медичних установ по регіонах. тут адреси клінік, діагностичних та медичних центрів різної спрямованості, пологових будинків, косметологічних салонів тощо.

Taggalaxy.de — шукає картинки і фотографії.

Популярний сервіс для обміну графічними файлами Flickr.com, про який ви напевно вже щось чули, був заблокований в 2007 році китайською владою, після того, як на його сторінках були опубліковані фотографії сумних подій 1989 року на площі Тяньаньмень у столиці Китаю Пекіні. Flickr.com є одним з перших Web 2.0 сервісів, а число зображень, що завантажуються на нього користувачами, ведеться мільярдами.

Кількість картинок, що завантажуються на цей сервіс настільки велика, що для того, аби знайти необхідне зображення, виникла потреба в окремій пошуковій системі. Найлегше і значно цікавіше шукати картинки на сайті за допомогою незвичайного пошукового сайту taggalaxy.de з функцією попереднього перегляду. Незвичайний він через особливий інтерфейс пошуку, який повністю тривимірний і нагадує комп'ютерну гру.  

Після запиту ключового слова, на екрані виникає система з Сонця і планет, які довкола нього крутяться. Кожний небесний об’єкт має своє призначення і "підписаний" словом. У центрі галактики ключовий запит, а всі інші тіла — це уточнення та допоміжні слова. Натиснувши мишкою на Сонце, ми наближаємо небесне тіло, і з усіх сторін до нього підлетять і оточать знімки, зміст яких уведено у пошуковому запиті. Цю тривимірну модель можна обертати у віртуальному просторі, розглядати і знайти необхідне зображення. Після цього достатньо натиснути на картинку, щоб збільшити її, подивитися ближче і прочитати опис.

Для користувачів доступна також функцію скролінгу, що дозволяє наближати чи віддаляти З-вимірні планети. Єдиний недолік пошукової системи полягає в тому, що вона не адаптована як до російської мови, так і до будь-якої іншої слов’янської мови, тож формувати запити потрібно тільки на латиниці, а для цього треба знати хоча б англійську мову.

Nigma.ru — фільтрує результати інших пошукових систем.

Це одна із російський мультипошукових систем, яка містить власну базу ресурсів і має функцію багатосайтовості, тобто одночасно відбувається пошук у кількох пошукових системах, серед яких Google, Rambler, MSN, Yandex, Yahoo, AltaVista.

Спосіб відбору знайдених сайтів тут відрізняється від звичних методів пошуку результатів, оскільки використовується кластеризація результатів. Пояснимо. Якщо, до прикладу, вам треба з’ясувати значення слова "рендеринг". Увівши його в пошук на Nigma.ru, система зіставить результати із різних пошукових систем і відбере найбільш вірогідні результати. При цьому в лівій частині вікна відобразить так звані кластери — "візуалізація", "система", "створення",  "процес", "rendering", "комп'ютерної графіки", "studio max" та інші слова чи словосполучення. Ці кластери є тематичною групою віднайдених документів. Тож користувачеві досить легко звузити коло пошуку і зробити  пошуковий запит більш конкретним.

Також у Nigma.ru можливе використання рубрики, щоб обмежити сферу, з якої будуть обиратися результати. Наприклад, пошук тільки серед музичних ресурсів або сайтів із зображеннями. Для школярів і студентів Nigma.ru пропонує сервіси Nigma-математика і Nigma-хімія. Ці сервіси допомагають швидко вирішувати прості рівняння, різні арифметичні операції з математики та оперувати хімічними формулами. Пошуковик може оперувати тисячею фізичних, математичних сталих та одиниць виміру, швидко перетворює величини.

Searchme.com – пошуковий ресурс з попереднім переглядом.

Використовуючи цю пошукову систему користувач може переглянути приблизний вигляд і контент сторінки ще до її завантаження. Це дозволяє сформувати враження про доцільність користування цим ресурсом, його серйозність, тематичну та змістову спрямованість.
Категорія: Програмні засоби | Додав: systems (11.12.2012) | Автор: Николайчук Я
Переглядів: 3811 | Теги: пошукові системи, FindSounds, Medpoisk, Taggalaxy, альтернативні пошукові системи, Searchme, Alldll, Gnod, Nigma, специфічні пошуковики | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
avatar