Головна » Статті » Програмні засоби

Марк Цукерберг: недоучка-хакер і юний мільярдер, якому начхати на гроші

«Рeconia non olet» («Гроші не пахнуть») відповів римський імператор Веспассіан своєму синові Тіту, обуреного введенням податку з громадських туалетів. «Не пахнуть», і сунув того під ніс денарій, отриманий з туалетного податку.
«Треба знати, де пахне грошима" - каже, посміхаючись, мій сусід Моня, ласкаво кладучи у гаманець чергову зелений папірець з портретом американського президента.
Наймолодший на планеті мільярдер Марк Цукерберг знає, де пахне грошима. Великими грошима. Оooчень великими грошима. Він зробив свої мільярди на природної потреби людей до спілкування і на їхньому прагненні до популярності, нехай навіть у вузькому колі обраних друзів, але залишити свій невеликий слід у Всесвітній мережі.
Збагатила Марка соціальна мережа Facebook (www.facebook.com), яку він придумав «на одному диханні», буквально за одну ніч у кімнаті студентської общаги в Гарварді в лютому 2004 року, перебуваючи 19 років від роду. А в листопаді в соцмережі вже був мільйон користувачів. Ідея потрапила «в нерв» і стала приносити такі «бабки», що їх можна було вже гребти лопатою. Так що Марк заробив свій перший мільйон раніше, ніж отримав право офіційно купити банку пива, з чим у Штатах, ой, як суворо навіть для неповнолітніх мільйонерів.

До цього Марк Цукерберг встиг народитися (14 травня 1984 року, другий із чотирьох дітей у заможній єврейській родині; тато - стоматолог, мама - психіатр), ще в школі стати програмістом-самоучкою (разом з одним закинув в Інтернет безкоштовну для скачування програму, якої зацікавилися AOL і сама Microsoft, що запросила юні обдарування до співпраці, але що отримала ввічливу відмову), побувати хакером і стати «раздолбаї» (для тих, хто «не в курсі», «Нерд» (nerd) - це людина з високим IQ, що спеціалізується на діяльності в області високих технологій, переважно комп'ютерних. Відрізняється недорозвиненою емоційністю і слабкою соціальною орієнтацією. Коротше, «незрозумілий дивак», по-нашому. "Нерд» вживається головним чином у значенні: людина з високим інтелектуальним коефіцієнтом, що спеціалізується на діяльності в області високих технологій, переважно комп'ютерних. Як правило, відрізняється недорозвиненою емоційністю і слабкою соціальною орієнтацією. Найвідоміші «раздолбаї» - засновники Microsoft і Apple: Білл Гейтс і «чудова трійка» Стівів: Баллмер, Джобс і Возняк).

«Манна небесна», снізошедшая з віртуальних «небес» не вплинула на звички і стиль життя «Ньйорда» Цукерберга. Йому плювати на дрес-код (мільярдер любить рожеві футболки, потерті джинси і розтоптані сандалі Adidas «на босу ногу») і стиль життя снобів (ніяких броньованих Кадилаків - «великий» у руки і крути педалі, а живе Марк в знімній квартирі - надувний матрац (!), стіл і декілька стільців). Він з великим задоволенням спілкується з вуличними тінейджерами, уникає дорогих ресторанів (віддає перевагу гамбургери з Макдональдса, а на сніданок - звичайні кукурудзяні пластівці - з одноразового картонній тарілки).



М'яко кажучи, «наплювацьке» поведінку Марка шокує його ділових партнерів. Ще студентом Марк «наплював» на непоганий шанс заробити кілька десятків - або сотень? - Тисяч доларів, коли відмовився продати Microsoft свою простеньку програмку Synapse, яка дозволяла комп'ютера самостійно складати послідовність музичних хітів для свого власника. Не просто топ-10, або топ-100, а такий, свого роду психологічно-статистичний гаджет. (До речі, в Гарварді Марк вчився на психолога, а не на програміста). Програма протягом деякого часу вивчала закономірність, з якою Марк слухає свої улюблені пісні, з якою частотою, в який час доби, і так далі. Після цього програма була в змозі самостійно генерувати плей-лист, що ідеально підходить користувачеві в даний час і в даному місці.

Справжнім випробуванням для «мамонтів ІТ-бізнесу», зокрема, керівництва Microsoft стали переговори з паном Цукербергом і його командою. На окремі зустрічі він просто не був, на інші - банально запізнювався, наївно пояснюючи, що у нього немає будильника, і він просто ... проспав. Поспати він любить, тому і відмовився призначити зустріч з Microsoft на восьму годину ранку. Щось аналогічне сталося, коли переговори з Yahoo! погрожували затягнутися на вихідні дні. Цукерберг вибачився і сказав, що доведеться зробити перерву до понеділка, тому що на вікенд приїжджає його подружка. Йому приголомшено сказали: «Але мова йде про мільярд доларів!». На що юне дарування відповіло, що це не має ніякого значення, і попросило не дзвонити йому на мобільний, тому що він все одно буде вимкнений. Все добре в міру, і мільярд доларів, звичайно, не привід псувати собі настрій та уїкенд. Сам Цукерберг каже: «Я не належу до числа людей, які хочуть відразу зробити щось грандіозне. Я хочу зробити багато прикольних дрібничок ». Одна з них йому, без сумніву, вже вдалася.

Свій успіх «новий Білл Гейтс» пояснює тим, що його сайт Facebook вперше був створений не для анонімного спілкування, а для контактів між друзями. Це своєрідний Інтернет-клуб однодумців. Марк і його друзі-колеги осмислили і впровадили в життя модель соціального спілкування (людина ж - тварина суспільна!) І найкращим чином пристосували її до нашого комп'ютеризованому сьогодні. Адже спілкування, особливо спілкування з друзями, однодумцями - одна з основних людських потреб. Тому й прозвали Facebook «новим Інтернетом», «Інтернетом ХХІ століття».

Ще одна «фішка» Facebook'a - це саморозкрутка соціального проекту, знову ж таки «пахне» великими грошима. У травні минулого року Facebook відкрив платформу програмного забезпечення, на яку можна надсилати заявки про нові розробки. З тих пір близько 100 000 розробників оприлюднили на Фейсбук свої новітні розробки самого різноманітного призначення. Популярність дітища Цукерберга зметнулася ще вище, різноманітні венчурні фонди розгорнули справжню полювання за талантами, особисто «засвітилися» на Facebook'e, який, до речі, не заробив на цій ініціативі нічого окрім ще більш шаленої популярності, залишаючись, по суті, лише інформаційним стендом для стартапних ідей.

І хоча гроші для Марка не самоціль, він все ж таки розуміє, що сервери на деревах не ростуть і що «без грошей життя погана, нікуди не годиться». Просто коли є відмінна ідея, гроші під неї завжди знайдуться.
Так і сталося. Влітку 2004 року 15 хвилин розмови-презентації Марка з його першим венчурним інвестором Пітером Тілем (Peter Thiel), співзасновником величезної платіжної мережі PayPal, президентом хеджевого фонду Clarium Capital і партнером the Founders Fund обернулися у результаті $ 500 000 початкових інвестицій і відкритим доступом у привілейоване коммюніті Силіконової долини. У квітні 2005 року Facebook отримав венчурний капітал $ 12,7 млн від Accel Partners, і, нарешті, останнє запозичення в розмірі $ 27,5 млн від Greylock Partners за участю Meritech Capital Partners, Accel Partners і Пітера Тіля, що збільшили свої інвестиції в компанію М. Цукерберга.

Зараз штаб-квартира компанії Facebook розміщується у великому 3-поверховому комплексі в Пало Альто (Каліфорнія). Є філії в Нью-Йорку та Лондоні. Для співробітників (500 +) передбачені цілком відповідають духові часу зарплати і зростаючі соціальні пакети, триразове харчування, безкоштовні пральні послуги плюс прасування. «Facebook - це не стільки робота, скільки спосіб життя», - говорять співробітники компанії.

Марку Цукербергу просто подобається принцип «живи і жити давай іншим».

А Microsoft все-таки вдалося після тривалих переговорів уламати Марка продати за 250 млн. доларів ... аж 1,6% акцій компанії. Неважко підрахувати, що при такій ціні 100% «тягнуть» на 15,6 мільярдів, забезпечуючи 23-річному «раздолбаї» № 785 у списку найбагатших людей світу за версією журналу Forbes.

Як би там не було, Марк Цукерберг - наймолодший у світі мільярдер, і всі свої гроші він заробив сам, своєю власною головою. В Інтернеті таке можливо.




Джерело: http://diloverivne.com/dossier/mark-zuckerberg
Категорія: Програмні засоби | Додав: systems (05.02.2011)
Переглядів: 1113 | Теги: наймолодший, марк цукерберг, Facebook, мільярдер, Інтернет | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar